W szalonym świecie XX-wiecznego dziennikarstwa... "Oriana Fallaci. Portret Kobiety" Cristina de Stefano

 W bajkach dla dzieci, filmach czy powieściach niektóre zawody pokazywane są jako niezwykle fascynujące. Archeolodzy przeżywają niesamowite przygody, chociażby w serii o Indianie Jonesie. Policjanci czy detektywi rozwiązują mroczne zagadki i walczą z przestępcami. Co ciekawe, praca dziennikarza również pojawia się w kulturze popularnej jako profesja pozwalająca na doznanie fantastycznych wrażeń. "Geronimo Stilton", "Przygody Tintina",... oczywiście prawda o tych zawodach zazwyczaj jest mocno podkoloryzowana. Jednakże w rzeczywistości dziennikarstwo również może być fascynujące i wiązać się z niebezpiecznymi akcjami. Najlepiej się o tym przekonać, czytając biografię prawdziwej dziennikarki Oriany Fallaci, autorstwa Cristiny de Stefano.


Oriana Fallaci jest znana ze swojej odwagi podczas wywiadów, stawiania trudnych pytań bez skrępowania, bezwzględnego wyrażania własnego zdania nawet na temat najbardziej popularnych i poważanych osobistości. Włoska dziennikarka XX wieku, która pojawiała się wszędzie, gdzie działo się coś ważnego. Siedziała w bazie wojskowej z żołnierzami podczas wojny w Wietnamie, latała z nimi helikopterami. Objechała różne zakątki świata, zbierając materiały do reportażu o roli kobiet w poszczególnych kulturach. Stawiła się w Iranie podczas zamieszek, próbowała zdobyć pozwolenie na wejście za taśmy odgradzające World Trade Center po ataku. Musiała wszystko zobaczyć na własne oczy, a potem wiernie oddać w gazetach oraz książkach. Przeprowadziła mnóstwo wywiadów, podczas których dzięki rzetelnemu przygotowaniu i upartemu charakterowi wyciągała z rozmówców więcej, niż oni sami mieli zamiar przekazać. Znane są jej dialogi z amerykańskimi astronautami, szykującymi się na podbój kosmosu, z Chemoeinim, Lechem Wałęsą, Marilyn Monroe,...


Biografia opisuje dzieciństwo Oriany przerwane przez wojnę, w którą angażowała się zarówno jej rodzina jak i ona sama- jako nastoletnia łączniczka. Poznajemy jej drogę do dziennikarstwa, marzenia o zostaniu pisarką. Jej styl pracy, okoliczności powstania książek, przygotowania do wywiadów, a także życie prywatne, intensywne uczucia miłości, rozczarowania, niespełnienia się w roli matki i żony, wrażliwość ukrytą pod wizerunkiem twardej i bezkompromisowej kobiety. 


Książkę czyta się łatwo i szybko, wciąga już od pierwszej strony. Na początku jej styl ani sama treść nie wydawały mi się niczym szczególnym, jednak dalsze rozdziały stawały się coraz ciekawsze. Przyznam szczerze, że wcześniej w ogólne nie znałam Oriany Fallaci, ale dzięki tej biografii jej postać mnie zafascynowała. Może nie zgadzam się z niektórymi jej słowami, ale myślę, że uczestniczyła we wszystkich przełomowych momentach swoich czasów i spotkała się z większością ludzi o dużym znaczeniu dla ówczesnego społeczeństwa. Dlatego warto ją poznać, co polecam zrobić poprzez sięgnięcie po biografię autorstwa Cristiny de Stefano, która pokazuje, że dziennikarze, również w prawdziwym życiu, mogą mieć pracę pełną wrażeń. 

Komentarze

Popularne posty

"Opowiadania dla dzieci według Dickensa"

Brandon Mull. "Baśniobór"

Najlepsi męscy bohaterowie w książkach. Za co ich kochamy?